Opštinu Kučevo je priroda bogato obdarila brojnim lepotama, netakuntim izvorima, planinskim vencima, a ovu oblast karakteriše i veoma bogata istorija, zanimljiva kultura i mistična komponenta. Sve ove osobenosti objedinićemo i približiti kroz projekat na portalu Trag.rs.
Dragan Kecman (1956 – 2008), sinonim umetničkog stvaralaštva u Kučevu, rođen je kao jedan je od dvojice sinova Ane i Mirka Kecmana, u vremenu kada je u zemlji sve bilo važnije od kulture, a naročito od slikarstva. Osnovnu školu „Ugrin Branković“, a potom gimnaziju završio je u rodnom mestu. Kasnije je otišao u Beograd gde je pohađao likovni smer u Višoj pedagoškoj školi.
Odrastao i stasao u malom mestu, sa malom kulturnom i slikarskom tradicijom. Jedino sa čime je Kecman raspolagao u „neograničenim količinama“ bio je njegov raskošni talenat. Po prirodi tih, gotovo nenametljiv čovek, često neprimetan kao senka, kako su ga opisivali njegovi savremenici, posedovao je ogromnu energiju za koju je samo on znao. Taj slikarski „vulkan“ izbio je sa tolikom energijom da je razbio sve barijere male, lokalne sredine i odleteo visoko. Njegove slike, kako likovni kritičari navode samosvojne i prepoznatljive.
Još tokom školskih dana ovaj istaknuti Kučevljanin pokazivao je sklonost i talenat ka slikarstvu, a nadrealni momenat na njegovim prvim delima, iako ga je ubzo napustio, bio je inspirisan slikama jednog od najznačajnijih slikara 20. veka, Salvadora Dalija. Međutim, njegov uzor bio je profesor koji mu je predavao likovno u školi, a sa kojim je imao i jednu od svojih prvih izložbi. Nakon završene Više škole i povratka iz Beograda, Kecman dobija svoj prvi posao. Više od 10 godina, poput svog stvaralačkog uzora, predavao je likovnu kulturu u školama u Kučevu i Turiji.
Iako okupiran radom u školi i stvaranjem u slobodno vreme, društveni život nije ostavljao po strani, baš naprotiv. Njegov atelje bio je poput usputne stanice, svim poznanicima koji su prilikom izlaska u grad svraćali, kako bi ga pozdravili i popričali s njim.
Upravo tu, iako ju je poznavao iz školskih dana, bolje upoznaje svoju buduću suprugu Stanu, koja se nakon završenih studija medicine vratila u rodni kraj, kako bi stažirala u Domu zdravlja.
Dragan Kecman je najpoznatiji i najznačajniji umetnik koji je ponikao u Kučevu i ceo svoj život i stvaralaštvo je vezao za svoj rodni grad i okolina mesta. Nije bilo događaja ili organizacije u opštini Kučevo koju Dragan nije podržao. Pored slikarstva bavio se crtežom, ilustracijom, a njegova grafička, dizajnerska i ostala umetnička rešenja, dugo su bila deo programa Centra za kulturu u Kučevu. Dobitnik je nekoliko nagrada i priznanja za stvaralaštvo, a osnivač je manifestacije „Braničevska paleta“. Teme njegovih umetničkih dela često su bile posvećene smotri narodnog stavaralaštva „Homoljski motivi“, a privrženost rodnom kraju jasno je isticao kako pejzažima netaknute prirode Homolja, tako i marljivim i posvećenim doprinosom što boljoj realizaciji nadaleko poznate turističko – kulturne manifestacije.